Kan ve sağlık durumu

Vücudunuzdaki kan miktarını düşü­nünce, sağlığınızda ve kilonuzda kanın oynadığı asıl rol fazla rasyonel geliyor. Herkesin takriben 5 litre kanı vardır. Bunu vü­cut her tarafında dolaştırmak için kalp günde 100.000 kereden evre­la atar ve her atışta yaklaşık 7 kilo kanı hareket ettirir – günde yaklaşık 8 ton. Vücuttaki tüm kan her üç dakikada bir kalpten geçer.

Olasılıkla, kırmızı kan hücrelerinin vücudunuzun yine­line oksijen taşıdığını ve gözenekli olan atık maddeleri uzaklaştırdığı­nı biliyorsunuzdur. Bunun da ötesinde, kanınız ideal, dinç kiloda yaşamanın anahtarını da elinde tutuyor. Her şeyden ön­ce, kan vücudunuzun iç ortamının aynasıdır: asidik kan asidik ceset, alkalik kan bazik karoser demektir. Keza, kan hücreleri sonunda karoser hücrelerine dönüşür (ya da tam tersi). Kanınızı pak, saf ve asitsiz tutmalısınız. Önerdiğim yiyecek ve içecek­leri de buna uygun bir şekilde seçtim: Bunlar dinç kan hücreleri yaratacak. Vücudunuz her saniye 3-4 milyon yeni kan hücresi ve 11-13 milyon ceset hücresi üretir, bu nedenle daima en iyi malzemeyle çalıştığından belirlenmiş olmalısınız.
Kan insan vücudunun en temel maddesidir. Cisim hücrele­ri, kan kadar her herif doku kullanılarak oluşturulur. Bu, as­lında iki yönü olan bir yoldur ve cisim hücreleri de kan hücrelerine dönüştürülebilir. gerçi en iyisi, sindirim ve terlemeye direkt bağlı olarak vücudun kan üretiminde alışılagelmiş yolunu takip et­mesidir. Bu en önemli noktada yalnızca ne yediğiniz (ve içtiği­niz) değil, bununla birlikte içinize çektiğiniz nefes de önemlidir.

Normal kan hücresi üretimi incebağırsakta gerçekleşir. Sin­dirim işlemi aracılığıyla özgür kalan besinler, incebağırsak bo­yunca (yaklaşık 8 metre) hassas mikro tüyler (incebağırsağın iç duvarlarını kaplayan mikroskobik tüyler) göre dolaştırılır ve kan dolaşımı sırasında kan hücreleri, dokular ve organlara dönüştürülür. Akciğer yoluyla solunan hava atardamarlara gi­rer, mineralleri ve diğer elementleri yeni kan hücreleri yerine getirmek için birleştirir. Bu kırmızı kan hücreleri, daha sonra gereklilik du­yulduğunda kemik, kas, yürek, karaciğer hücreleri gibi o kadar fazla hücreye dönüştürülebilir.

Vücudunuz dinç olduğunda ve alkalik/elektron zengini yiyecekler yediğinizde, dinç kan hücreleri ve dolayısıyla sağ­lıklı cisim hücreleri üretirsiniz. Sindirim işlemi, yediğiniz yiye­cekleri oksidasyon denilen pak ve etkin bir operasyon aracılığıyla par­çalar ve bu işlem kan hücrelerini kesintisiz bir oksijen akışıyla yı­kar. Vücudunuz dinamik kalır ve sağlıklı kilosunu korur.
Asidik/proton zengini yiyeceklerde ısrar etmenizin sonu­cunda incebağırsak zarar gördüğünde veya tıkandığında, kan üretimi bozulur ya da durur. Sabit kan üretimini (her milimetre küp için beş milyon!) gözetmek için ceset, ceset hücrelerini kan hücrelerine dönüştürür – yani kelimenin bütün anlamıyla çöpe atar.

Kan neyse karoser da odur. Beden neyse kan da odur. Kanın kalitesi -ve vücudun kalitesi- yediklerimizin ve içtiklerimizin kalitesine bağlıdır. Asidik yiyecekler yerseniz kuvvetsiz kan hücrele­riniz ve çelimsiz gövde hücreleriniz olacaktır – ve aşırı kilonuz. Diğer bir seçeneğiniz daha var: Bazik yiyecek ve içeceklerle, dinç bir kana sahip olabilir ve ideal kilosunu doğal olarak koruyan sağlıklı bir beden geliştirebilirsiniz.

Leave a Reply