Unutkanlığı Engellemenin 9 Farklı Yolu!

Unutkanlık gün geçtikçe daha artı yaygınlaşıyor, günlük hayatın temposunda bazı şeyleri unutmaya başlayınca aklımıza derhal Alzheimer hastalığı geliyor. Ama Alzheimer hastalığında gün içinde yaşanan masum hafıza kaybı şikayetlerinin yanında; unutkanlığı red, becerilerin kaybedilmesi ve kişilik bozukluğu gibi ayrı sorunlar da görülüyor. Beyin sağlığı bakımından bellek yitimi şikayetlerinin önemsenmesi ve erken dönemde uzman kontrolünde önlemlerin alınması ilerde yaşanacak ciddi sorunların önüne geçebilir. Önemli zihin sorunları ya da ileri dönemde Alzheimer hastalığına yakalanmamak için; kalp damar sağlığına dikkat etmek, düzenli spor, beyin egzersizleri, sağlıklı beslenme ve uyku düzenine uyarı edilmek yapılabilecek basit şeyler aralarında…

Peki ya çağımızın vebası unutkanlık için nasıl önlemler alacaksınız?

1.Eşyalarınız için açıklanmış bir yeriniz olsun

Anahtarlık, gözlük gibi yerini hatırlamakta zorlanan nesneler için, kullanılmadığı zamanlar için konulmak üzere değişmez bir yer belirlenmelidir.

2.Sık sık anekdot alın

Telefon numaraları ya da randevular hatırlanamıyorsa, bunların listelenmesi ve görülebilecek yere asılması olumlu sonuçlar vermektedir.

3.Yaptığınız işleri yüksek sesle söyleyin

“Ocağı kapatmış mıydım?” veya “”Ütüyü fişten çektim mi?” gibi soruları çoğu kez kendinize soruyorsanız yapılan işleri yüksek sesle söylemek genellikle işe yaramaktadır. Mesela, ocağı kapattıktan daha sonra kendi kendinize “Ocağı kapattım” demeniz, daha sonra ocağın kapatıldığını hatırlatacaktır. Bu usul insanlarla tanışırken de isimlerini hatırlama konusunda yararlı olmaktadır.

4.Hafıza yardımcılarını kullanın

Cep telefonu anımsatıcılarının, kol saatinin alarmının ve ses kaydedicilerinin kullanılması, minik akıl sorunlarında muavin olabilmektedir.

5.Görsel imgelerden faydalanın

Bir kişinin ismi gibi yeni bir bilgi öğrenildiğinde akıldan bir gösterme oluşturulmalıdır. Bu görüntüler, bilginin unutulmasını önlemeye asistan olur.

6.Anımsatıcıları gruplayarak kullanın

Anımsatıcılar, hatırlamakta kullanılan bir tekniktir. Örneğin; listeler ya da isimleri kısaltma haline getirilerek ezberlenebilir. Başka bir anımsatıcı tekniği de akrostiştir. Yâd Etmek istenilen her öğenin ilk harfi kullanılarak akrostiş yazılabilir. Tekerlemeler veya hatırlanması gereken her öğeyi bağlayan hikayeler de yardımcı olabilmektedir.

7.Konsantre olun ve rahatlayın

Çoğu çevresel etmen, dikkati dağıtabilmektedir. Bir şey yâd etmek istenildiğinde, unutulmaması gereken öğeler üzerinde yoğunlaştırmak gerekir. Benzer şekilde yeni bir bilgi öğrenilirken o bilgiye yoğunlaşılmalı ve dikkat dağıtıcı faktörler engellenmelidir. Anksiyete ve stres de hatırlamayı engelleyebilmektedir. Derin nefes elde etmek ya da kas gevşetici çalışma uygulamaları gibi rahatlama tekniklerini öğrenmek faydalı olabilmektedir.

8.Uykunuzu alın

Uyku sırasında beyin yeni bilgileri pekiştirir. Incelemeler, iyi bir gece uykusunun ardından daha önce öğrenilen bilgilerin daha iyi hatırlandığını göstermektedir.

9.Doktora gitmekten çekinmeyin

Hatırlama güçlükleri yaşanılıyorsa, doktora danışmaktan çekinilmemelidir. Buhran, işitme veya görme kaybı, tiroit fonksiyon bozukluğu, kullanılan ilaçlar, vitamin eksiklikleri ve gerginlik, düzeltilebilir fikir sorunlarına neden olabilmektedir.

Hafıza Kaybı şikayetleri sadece yaşlıların yok, yoğun iş temposu ve teknolojiyle birlikte gençlerin de hayatında manâlı bir yer tutuyor. İşte unutkanlığa karşısında yapabileceğiniz 9 şey…

Leave a Reply